Madárgyűrűző tábor

A Fenékpusztai Madárgyűrűző és Madármentő állomást 1985-ben hozták létre és azóta folyamatosan végeznek ott tudományos munkát. Az állomás fő célja a madarak gyűrűzése, amely lényege a vonuláskutatás, de emellett sérült madarak megmentésével és gyógyításával is foglalkoznak. Az évtizedek óta zajló gyűrűzés rengeteg információt adott számtalan faj vándorlási útvonaláról, fajok gyakoriságáról, az emberi tevékenység által okozott károk felméréséről és még nagyon sok mindenről. Az adatok alapján végzett kutatási munka segíti a különböző fajok és élőhelyeik védelmét.

Az állomáson az egész gyűrűzési folyamatot megnézhetik az érdeklődők és betekinthetnek a “madárklinika” életébe is. Viszont azok a fiatalok, akik szeretnének becsatlakozni a tudományos munkába, minden évben több gyűrűzőtábor keretein belül erre lehetőségük van. Egy ilyen táborban mutattunk szélesebb perspektívát a madarak világáról.

A következő érdekességekről hallottak:

  • mely élőlények voltak az elsők akik a levegőbe kerültek
  • hányszor alakult ki a repülés az evolúció során
  • mi a repülés és hogyan működik?
  • az emberiség régi álma volt a repülés, amelyet sikerült megvalósítani
  • miket tanulunk manapság a madarak repüléséből?

A tábor alatt sikerült testközelből bemutatni olyan fajokat, amelyek szuperképességekkel rendelkeznek.  Ezekből az évmilliók alatt kialakult képességekből a modern technológia segítségével rendkívüli innovációkat hoztunk létre. Ilyen például a jégmadár csőre, amely egy japán vonat energiafelhasználását csökkentette és gyorsaságát növelte. Továbbá testközelből láthatták és hallhatták a madárvilág leghalkabban repülő lopakodóját a gyöngybaglyot, mely szárnyának módszereit felhasználva, mai repülőgépek energiaszükségletét csökkentették. Végül a résztvevők megtudhatták, milyen innovációkat tudtunk létrehozni a madarak tájékozódási képességéből és a tollak színalkotási módszeréből.