Selyem
Selyem Élőlények százai állítanak elő selymet. Többek között hangyák, darazsak, méhek, kagylók, pókok és a kínai selyemhernyó. Kifinomult műszereink segítségével nano-léptékben lehet analizálni az előállított selyem szerkezetét. A kutatók kezdik felismerni, hogy a természetes polimerek kiválthatnak néhány szintetikus versenytársat, sőt néhány fémet is, mint pl. a titánt. Ha meg tudjuk tanulni, hogyan hozzunk létre biokompatibilis …
Lótusz-effektus
Lótusz-effektus A Lotusan egy Amerikai cég Atlantai központtal. A cég a lótuszlevél egy különös tulajdonságát lemásolva hozta létre a termékeit. A lótuszok vízi-mocsári növények, amelyek levelének felületén a víz és más folyadék nem tapad meg, hanem lepereg arról, sőt közben a növényen található porszennyeződést is eltávolítja. Ezt hívják lótusz-effektusnak, vagyis a víztaszító felületek öntisztító képessége. …
Cápabőr
Cápabőr Hogyan védekezik a természet a baktériumok ellen? Nem mi vagyunk az elsők, akiknek meg kell magát védeni a baktériumoktól. A modern orvostudomány számtalan betegséget leküzdött már, de a bakteriális fertőzések ellen még nem találtak hatékony védekezési módot. A University of Florida kutatói a cápák bőrének kutatásával kezdtek el erőteljesen foglalkozni. Egyszerűen az keltette fel …
Bölcsőtől bölcsőig
Bölcsőtől bölcsőig Az angol elnevezés (cradle to cradle) után C2C-ként rövidített bölcsőtől-bölcsőig szemléletmód alapjainak lefektetése Michael Brugart német vegyész és William McDonough amerikai építész nevéhez köthető. A szerzők nem az energiahatékonyságban látják a megoldás kulcsát, hanem az olyan gazdaságban, amely az ökohatásosság elvét alkalmazza. Azaz a használt és kiselejtezett termékeket nem hulladékként vagy az eredetitől …
Magfúzió
Magfúzió   Az emberiség energiaellátását ma több mint 80%-ban fosszilis tüzelőanyagok adják, a szén, az olaj és a földgáz. Ezek a készletek, amelyet a természet évmilliók alatt halmozott fel hamarosan elfogyhatnak és egyre költségesebb lesz a kitermelésük, de a legfőbb problémát a felhasználásuk és kitermelésük által okozott környezetszennyezés okozza. Hosszú távon nem biztosíthatjuk az energiaellátásunkat …
Körforgásos gazdaság
Körforgásos gazdaság   Több kutatás szerint jelenleg az emberiség körülbelül évi két milliárd tonna hulladékot termel. Magyarországon évente közel 120 millió tonna hulladék keletkezik, ami nagyon sokféle forrásból származik. A legtöbb szemét előállítói az európai, észak-amerikai ipari országok és Kína. A fogyasztás folyamatos növekedése miatt 2025-re ez a mennyiség megkétszereződhet. A hulladéktermelés növekedése nagyobb, mint …
Permakultúra
Permakultúra   A mezőgazdaság kialakulása az emberi történelemben kb. 10.000 évvel ezelőtt kezdődött, amely alatt a földművelés és az állattenyésztés értendő. Tágabb értelemben a mezőgazdaság fogalomkörébe sorolják még a halászatot és az erdészetet is. A vadászattal, gyűjtögetéssel és halászattal szemben a mezőgazdaság már célirányos, tudatos termelési tevékenység, ami eleinte csak kiegészítette a természetből nyert táplálékot. …
Szintetikus hús és bőr
Szintetikus hús és bőr   A hús világszerte az ember egyik legnagyobb mennyiségben fogyasztott tápláléka. Miközben a Föld népessége 1950 óta megháromszorozódott, a hústermelés hétszeresére nőtt és az emberiség nagy része, ha teheti, fogyaszt húst. A nagyipari hústermelés az állatokat erőforrásnak tekinti, hogy az egyre növekvő emberi igényeket ki tudják elégíteni. Manapság 60 milliárdnyi globális …

További példákért látogass el facebook oldalunkra: